USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Borsa

Borsadaki sert hareketler sonrası inceleme başlatıldı

Borsa İstanbul'da olağan dışı hareketlerin ardından dün olağanüstü zirve toplanırken Bloomberg'e konuşan bir yetkili, inceleme başlatıldığını, piyasa bozucu hareketlerin olduğunu söyledi.

Borsadaki sert hareketler sonrası inceleme başlatıldı
20-09-2022 13:16
Google NewsBorsa İstanbul’da son iki ayda yaşanan olağan dışı yükselişin ardından son bir haftada yaşanan sert düşüş paniğe ve manipülasyon iddialarına neden olurken, bu süreci izlemekle yetindikleri yönünde eleştirilen düzenleyici kurumlardan adım geldi.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Konuya yakın bir yetkilinin Bloomberg'e bugün telefonla verdiği bilgiye göre, dün akşam regülatörler ve aracı kurumlar borsadaki son hareketleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Yetkili son borsa hareketine ilişkin öncelikle likiditede çözüm bekleneceğini ve gerekirse en az müdahaleyle tedbir alınacağını kaydetti.

Yetkili aracı kurumlara ilişkin şu anda sistemik bir risk olmadığını ancak bazı patronların zarar edeceğini belirtti.

Tahta kapatmanın son tercih olduğunu belirten yetkili likiditedeki gelişmelere bakılacağını söyledi.

‘İNCELEME BAŞLADI, PİYASA BOZUCU İŞLEMLER OLDU’

Son yaşanan piyasa hareketlerine yönelik bir yıl geriye dönük gerekli incelemelerin başlatıldığı bilgisini veren yetkili, piyasa bozucu işlemlerin olduğunu belirterek bunlara karşı sonuna kadar gidileceğinin altını çizdi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 5,26 değer kaybıyla kapatırken bankacılık endeksinde düşüş yüzde 9,32 olmuştu. Günlük düşüşün yüzde 5’e ulaşması nedeniyle akşam saatlerinde borsada endeks bazlı devre kesici çalışmıştı.

5 Temmuz-13 Eylül tarihleri arasında yaklaşık yüzde 170 oranında olağanüstü yükseliş kaydeden bankacılık endeksi, son 5 günde yüzde yüzde 35 değer kaybetmişti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler