USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya Borsaları

Çinli devden "hisselerini satabilir" iddialarına yanıt

Tencent Holdings, Dow Jones'un şirketin Meituan ve Didi gibi devlerdeki hisselerini satarak hisse geri alımları ve yeni işlerin finansmanını sağlamayı planladığı haberini yalanlarken fonlamalar için satış yapmaya ihtiyacı olmadığını açıkladı.

Çinli devden
20-09-2022 16:45
Google News

Tencent Holdings, Meituan'dan KE Holdings'e kadar birçok şirketteki yatırımlarını, hisse geri alımlarını ve yeni işleri finanse etmek için satmayı düşündüğü haberini yalanladı.

Şirket sözcülerinden biri yaptığı açıklamada, şirketin bu tür elden çıkarmalar için fon toplamaya veya zaman çizelgesine ihtiyacı olmadığını söyledi.

Dow Jones, Salı günü erken saatlerde, WeChat operatörünün dünya çapındaki portföyünün incelemesini tamamladığını ve Didi Global gibi satış yapabileceği şirketleri belirlediğini bildirmişti. Emlak firması KE'nin hisseleri, New York'ta piyasa öncesi işlemlerde yüzde 3,9'a varan düşüş yaşadı.

Tencent'in Baş Strateji Sorumlusu James Mitchell ise geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Reuters tarafından yapılan Tencent’in gıda dağıtım devi Meituan'daki hisselerinin tamamını veya çoğunu satmayı planladığına dair haberin gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

Ancak Tencent’in portföyünün büyük bir kısmını satacağına dair spekülasyonlar devam etti. Şirketin, politik baskılar nedeniyle uzun süredir dünya çapındaki şirketlere yaptığı yatırımların bir kısmını azaltması bekleniyordu.

Çinli dev şirket, Pekin yönetiminin bazı şirketlerin avantaj elde etiği kapalı ekosistemler de dahil olmak üzere ülkedeki teknoloji devlerini rekabete aykırı davranışlar nedeniyle cezalandırması nedeniyle geçtiğimiz yıl e-ticaret devi JD.com ve Sea Ltd. gibi yatırım şirketlerindeki hisselerini satmayı planladıklarını açıklamıştı.

Şirket sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hisselerin elden çıkarılması için herhangi bir hedef tutarımız yok. Biz her zaman, herhangi bir keyfi zaman çizelgesine ya da hedefe göre değil, güçlü getiriler elde etme hedefiyle yatırım yaptık” ifadelerini kullanırken elden çıkarmalar için herhangi bir yatırım bankasıyla iletişime geçilmediğini ekledi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler