USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Borsa

İslam Memiş'ten dolar ve altın uyarısı: Ezberler bozulacak, 2023'te rüzgar tersine dönecek

2023 öngörülerini paylaşan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Doların değer kaybettiği, altın, sterlin, gümüş, euro gibi yatırım araçlarının da değerinin arttığını görebiliriz. 2023'te ezberler bozulabilir" uyarısında bulundu.

İslam Memiş'ten dolar ve altın uyarısı: Ezberler bozulacak, 2023'te rüzgar tersine dönecek
29-11-2022 10:40
Google News

Son günlerde yükselişiyle dikkat çeken gram altın yeniden yatırımcının gözdesi olmaya aday. Borsa ise yüzleri güldürüyor. 2023 öngörülerini paylaşan İslam Memiş, altının vazgeçilmez yatırım aracı olacağını söyledi ve uyarı yaptı.

Memiş'in açıklamaları şöyle:

Doların hem yurt dışı hem yurt içi değerinde kayıp var. Doların yatırım aracı olmadığını, ödeme aracı olduğunu tekrar belirtmek isterim. Dolar endeksinin 88'den 113'e çıkması, Fed'in agresif şekilde faiz artırımı değer artışını güçlendirdiği tabii. Serbest piyasalarda 18.67 seviyelerinde bir dolar var. Güçlü duruşunu koruyor, belki bir hamle daha yapar yıl sonuna doğru. Oradan çıkış yapmak için bir fırsat kollayacaktır yatırımcısı.

FAİZDEN SONRA SIRADA ENFLASYON VAR

TCMB farklı bir politika uyguladı, tek haneli faize gitti. Şimdi sırada enflasyon var. Yüzde 65'e kadar baz etkisinden bir enflasyon gerilemesi olabilir. Bu haliyle vatandaşın cebine yansımalı. Bakalım nasıl hamleler olacak da raflara, ceplere düşüşler yansıyacak. Seçime kadar tek haneli faizle yolumuza devam edebiliriz. Bundan sonraki süreçlerde ev, araba alacaklar, kredilerde biraz daha düşüş bekliyorlar. Ocak ayı itibarıyla konutta faizlerin de 1 seviyesinin altına sarkmasını mümkün görüyorum.

DOLARIN GRAM ALTIN KADAR GETİRİSİ YOK

İslam Memiş, sayılı günlerin kaldığı yeni yıla dair öngörülerini ise şöyle sıraladı:

Halk enflasyona karşı doları ödeme aracı olarak görüyor. Son 20 yıllık getiriden gram altın TL yüzde 6291 getiriye sahip. BİST 100 yüzde 1703 puanlık getiriye sahip. Euro yüzde 1215'lik getiriye sahip. En çok konuşulan dolar kuru da son 20 yılda yüzde 908'lik getiri ile 4. sırada. En çok konuşulan ama en az değer kazandıran enstrüman dolar. Gözümüzün gördüğü her şey dolar maliyetli olduğu için çok konuşuluyor ama gram altın kadar getirisi yok.

2023'E DİKKAT!

Gram altın TL her yıl olduğu gibi hem dolar kuru hem ons altın destekli olduğu için yatırımcısını üzmeyen bir yatırım aracı. Dolar sınırsız şekilde basılabiliyor ama altın rezerv paradır. Sınırlı varlıktır, o yüzden altındaki birikimleri önemsiyorum ben. 2023'te rüzgar tersine dönecek. Doların değer kaybettiği, altın, sterlin, gümüş, euro gibi yatırım araçlarının da değerinin arttığını görebiliriz. 2023'te ezberler bozulabilir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Karikatürler